Kurzajka to potoczna nazwa brodawki wirusowej objawiająca się  zmianami chorobowymi na skórze i błonach śluzowych. Wywoływane są przez wirus HPV- wirus brodawczaka ludzkiego. Są to zmiany zakaźne, które przenoszą się przez kontakt bezpośredni oraz pośredni z nosicielem. Najczęściej do zarażenia dochodzi na basenie, saunie czy siłowni.  Mają one charakter płaskiej lub lekko wypukłej grudki.

Jak odmłodzić skórę twarzy? To pytanie, które wielu osobom spędza sen z powiek. Niestety odpowiedź nie jest prosta - istnieje mnóstwo czynników, które definiują, w jakim tempie będzie starzała się nasza skóra. Proces starzenia rozpoczyna się już po 20 roku życia! Stopniowo zaczyna zmniejszać się ilość naszego naturalnego kwasu hialuronowego oraz kolagenu. Zauważalne stają się zmarszczki, opadnięcie owalu, proporcje. Niestety wraz z naskórkiem zwiotczeniu ulega również tkanka podskórna, która gra główną rolę w walce o ujędrnienie skóry twarzy.

Zgodnie z opisem zawartym w "Krajowym standardzie kwalifikacji zawodowych", kosmetolog to specjalista zajmujący się poprawianiem i przywracaniem urody.Aby zostać kosmetologiem niezbędne jest ukończenie kierunkowych studiów. Wtedy można uzyskać licencjat bądź tytuł magistra kosmetologii. Podczas kształcenia zajęcia mają charakter zarówno praktyczny jak i teoretyczny. Wymagane są zdolności manualne oraz wiedza z zakresu anatomii, dermatologii, chemii kosmetyków, toksykologii, dietetyki i wielu innych.