Jak pozbyć się kurzajki? Sprawdź jak bezpiecznie je usunąć.
Kurzajka to potoczna nazwa brodawki wirusowej objawiająca się zmianami chorobowymi na skórze i błonach śluzowych. Wywoływane są przez wirus HPV- wirus brodawczaka ludzkiego. Są to zmiany zakaźne, które przenoszą się przez kontakt bezpośredni oraz pośredni z nosicielem. Najczęściej do zarażenia dochodzi na basenie, saunie czy siłowni. Mają one charakter płaskiej lub lekko wypukłej grudki.
W gabinecie, do którego trafiają osoby posiadające kurzajki, często słyszymy pytanie: jak pozbyć się kurzajki? Kto się tym zajmuje? Okazuje się, że istnieje kilka metod walki z kurzajkami.
Jak pozbyć się kurzajki domowymi sposobami:
- Istnieją preparaty dostępne w aptece zawierające w swoim składzie kwas salicylowy, kwas mlekowy, kwas trójchlorooctowy. Substancje te działają na zasadzie zmiękczania i złuszczania kurzajki. Proces leczenia trwa kilka tygodni i polega na codziennym nanoszeniu preparatu na zmiany chorobowe.
- Krioterapia polega na wymrażaniu kurzajek ciekłym azotem. Zmianę umieszcza się w aplikatorze z płynem zamrażającym i trzyma kilka sekund. Po około dwóch tygodniach dochodzi do samoistnego odpadnięcia kurzajki.
Kurzajki można usunąć również przez osobę doświadczoną – lekarza lub kosmetologa.
Jak się pozbyć kurzajki z pomocą specjalisty:
- Termokoagulacja jest to zabieg polegający na ścinaniu cząsteczek białka wysoką temperaturą. Dochodzi do tego poprzez emisję energii cieplnej przez falę radiową o wysokiej częstotliwości. Do wykonania zabiegu używa się cienkiej igły lub cewnika, którym usuwa się zmianę na skórze. Po zabiegu w miejscu usuniętej kurzajki pojawia się strupek, który musi odpaść samoistnie.
- Wymrażanie polega na usunięciu kurzajki przy użyciu ciekłego azotu. Używa się do tego sprzętu ze specjalnym aplikatorem. W miejscu wymrożenia kurzajki pojawia się pęcherz. Po wygojeniu zabieg należy powtórzyć. Zdarza się, że w miejscu usunięcia pozostaje blizna.
- Laseroterapia do tego celu używa się lasera CO2. Zabieg polega na odparowaniu zmiany przez stężony promień ciepła. W miejscu, w którym zlokalizowana była kurzajka, zostaje dziurka, a później pojawia się strup. W trakcie zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia zdrowych tkanek.
- Chirurgiczna metoda polegająca na łyżeczkowaniu brodawki. Przed przystąpieniem do łyżeczkowania okolicę zabiegową się znieczula. Rana, która powstaje, goi się dość długo.
Jak pozbyć się kurzajki na stopie? Najlepiej udać się do specjalisty, który dobierze najskuteczniejszą metodę. Usuwanie kurzajki w gabinecie jest o wiele skuteczniejsze niż samodzielne usuwanie przy użyciu preparatów aptecznych.