jak pozbyć się przybarwień

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Poznaj skuteczne metody

Wiele klientów przybywa do salonu, pytając od progu o to, jaki zabieg na przebarwienia na twarzy będzie najlepszy. Niestety odpowiedź nie jest prosta ani jednoznaczna. Mimo że wydają się dość błahym problemem, to są to jedne z najtrudniejszych zmian do zniwelowania.

Przebarwienia na twarzy – jak powstają?

Przebarwienie to lokalny nadmiar barwnika (melaniny), powstający wskutek mechanizmów obronnych skóry przed wnikaniem do niej promieniowania słonecznych UV. Stąd za główny czynnik wywołujący ten defekt, uznawana jest ekspozycja na promienie słoneczne. Za „współwinowajców” uznaje się m.in. przyjmowanie niektórych leków, antykoncepcji i ziół, zbyt mocne drażnienie naskórka zabiegami, zaburzenia hormonalne, urazy termiczne, chemiczne, trądzik zapalny. Zabiegi na przebarwienia na twarzy są trudne ze względu na ryzyko nawrotu, możliwość występowania na różnych głębokościach skóry oraz ciężką do określenia grubość zmiany. Niezwykle ważna jest profilaktyka, której filarem jest ochrona przeciwsłoneczna.

Na szczęście nowoczesna kosmetologia potrafi odpowiedzieć na pytanie, jak pozbyć się przebarwień na twarzy po trądziku, przebarwień starczych i piegów. W naszym gabinecie dysponujemy kilkoma metodami terapii plam pigmentacyjnych. Plan terapii dobieramy po analizie skóry i zebraniu wywiadu podczas konsultacji. Często terapie obejmują kilka rodzajów zabiegów, tak by, jak najskuteczniej pozbyć się problemu.

Chemiczne sposoby na przebarwienia na twarzy

  • Reti peel to zabieg bazujący na czystym retinolu i jego pochodnej. Kontynuacją zabiegu w gabinecie jest pielęgnacja domowa – krem, który po zabiegu otrzymuje klient. Oprócz kompleksowego odmłodzenia skóry i poprawy jędrności dobrze radzi sobie z przebarwieniami posłonecznymi i hormonalnymi. Zabieg nie prowadzi do silnego złuszczania
  • Peelingi chemiczne wykorzystujące kwasy standardowe. W gabinecie Gersimi pracujemy na kwasach o farmaceutycznej recepturze marki PeelMission. Różnorodność kwasów pozwala na dobranie indywidualnej terapii, intensyfikowanej w zależności od potrzeb i reakcji skóry w trakcie serii. Używając kwasów mlekowego, azelainowego, szikimowego i innych możemy walczyć z przebarwieniami rozproszonymi, melasmą, ostudą. Niektóre z nich mogą być stosowane również latem.
  • Depigen to zabieg na przebarwienia na twarzy o potrójnym mechanizmie zwalczania przebarwień skórno naskórkowych powstałych z różnych powodów. Oprócz niwelowania już istniejących zmian DepiGen pozwala efektywnie chronić przed powstawaniem nowych. Zawiera m.in. 10% kwas gentyzynowy (Hamuje nadmierne gromadzenie się barwnika w naskórku, rozjaśnia przebarwienia), heksylrezorcynol (właściwości wybielające), enzymy owocowe oraz usieciowaną papainę. Można go wykonywać latem.
  • Żel kwasowy estGen (można łączyć z mikronakłuwaniem) to nie tylko peeling chemiczny, ale preparat, który również stymuluje działania naprawcze skóry i przywraca jej funkcje fizjologiczne. Zawiera m.in. kwas traneksamowy (rozjaśnia przebarwienia i hamuje odkładanie melaniny), kwas pirogronowy (stosowany w przypadku trądziku, przebarwień, zaskórników, nadmiernego rogowacenia), kwas mlekowy (rozjaśnia i nawilża skórę). Produkt można stosować z powodzeniem, by pozbyć się przebarwień na twarzy po trądziku. W połączeniu z mikronakłuwaniem może zniwelować głębsze, starsze zmiany o różnej etiologii.
  • Interfuse (można łączyć z mikronakłuwaniem) wykorzystuje jednoczesne działanie kwasu kojowego (silne działanie rozjaśniające przebarwienia oraz blokujące procesy prowadzące do powstania nowych), azeloglicyny (pochodna kwasu azelainowego – działa rozjaśniająco, przeciwzapalnie i sebostatcznie) arbutyny, niacynamidu. Mezoterapia mikroigłowa zapewnia lepszą penetrację składników i jeszcze bardziej satysfakcjonujące efekty.

Pozostałe zabiegi na przebarwienia na twarzy

  • Termokoagulacja to zabieg wykorzystujący falę radiową o wysokiej częstotliwości. Poprzez jej działanie, możemy wytworzyć bardzo wysoką temperaturę i dzięki cieniutkiej igiełce skoagulować zewnętrzne warstwy komórek skóry wraz z pigmentem tworzącym przebarwienie. Do przeprowadzania tego zabiegu najlepiej nadają się nieliczne plamki, małych i średnich rozmiarów, z dobrze ograniczonymi brzegami. Do usunięcia przebarwienia wystarczy jeden zabieg termokoagulacji. Gojąca się skóra wymaga niekiedy zabiegów uzupełniających w postaci mikronakłuwania i kwasów rozjaśniających.
  • Mikrodermabrazja to zabieg, w którym złuszczamy naskórek mikrowarstwa po mikrowarstwie. Jest to typowo mechaniczny peeling wykorzystujący ścierne właściwości drobinek diamentu i pompy zasysającej. Seria zabiegów, czyli około 6 w odstępach 3 tygodniowych zapewni wygładzenia skóry, poprawienie kolorytu, zadziała na płytko umiejscowione przebarwienia (starcze, świeże), wypłyci zmarszczki i poprawi ogólny wygląd twarzy.
  • Mezoterapia mikroigłowa i Innowacyjne preparaty białkowe estGen jest świetnym wyborem, jeśli chodzi o głębokie, trudniejsze przebarwienia. Najpierw skóra poddana zostaje mikronakłuciom, które inicjują kontrolowane procesy zapalne w skórze oraz otwierają drogę dla nakładanego następnie żelu bioaktywnego. Żel aktywny jest innowacyjnym preparatem, zaawansowanym biotechnologicznie. Bazuje na aktywnych białkach, które aktywują odpowiedź immunologiczną, przebudowują tkankę. Seria zabiegów (około 6 co 4 tygodnie) reguluje pracę melanocytów. Dzięki temu efekty są szybkie i długotrwałe.
    jak usunąć przebarwienia na twarzy

    Warto pochylić się nad tym, że usunięcie przebarwienia nie jest jedynym elementem takiej terapii. Aby zminimalizować ryzyko nawrotu, konieczne jest również zadbanie o minimalizowanie czynników sprzyjających powstawaniu zmian, zadbanie o regulacje pracy komórek barwnikowych oraz praca nad odmłodzeniem skóry {odnośnik do artykułu jak odmłodzić skórę}, gdyż wtedy komórki są w stanie poprawnie funkcjonować, co zmniejsza ryzyko ponownego nierównomiernego gromadzenia melaniny.

    Jeśli nadal zastanawiasz się, jakie są najlepsze sposoby na przebarwienia na twarzy – zapraszamy do Gabinetu Kosmetologii Gersimi.