Kim jest kosmetolog i czym się zajmuje?

Zgodnie z opisem zawartym w „Krajowym standardzie kwalifikacji zawodowych”, kosmetolog to specjalista zajmujący się poprawianiem i przywracaniem urody.

Aby zostać kosmetologiem niezbędne jest ukończenie kierunkowych studiów. Wtedy można uzyskać licencjat bądź tytuł magistra kosmetologii. Podczas kształcenia zajęcia mają charakter zarówno praktyczny jak i teoretyczny. Wymagane są zdolności manualne oraz wiedza z zakresu anatomii, dermatologii, chemii kosmetyków, toksykologii, dietetyki i wielu innych.

Czym zajmuje się kosmetolog?

jakie zabiegi może wykonywać kosmetologJego rolą w gabinecie jest szeroko pojęta opieka nad klientem. Oczywiście najważniejsze jest dobranie odpowiednich zabiegów i poprawne ich wykonanie. Jednak dobrego kosmetologa będzie cechowało przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, ustalenie oczekiwań klienta, informowanie o realnych możliwych rezultatach. Często podczas takich rozmów okazuje się, że ktoś popełnia błędy pielęgnacyjne, nie wie o tym, jaki wpływ na skórę może mieć dieta, tryb życia, ogólny stan zdrowia. Obowiązkiem specjalisty jest wytłumaczenie tych zagadnień oraz udzielenie indywidualnych porad. Dobrze przeprowadzony wywiad pozwala na wstępne zaplanowanie zabiegu. Kolejnym etapem jest ocena stanu skóry, diagnoza. Dzięki temu można dobrać najlepszą terapię dla danego problemu.

Czym zajmuje się kosmetolog? Spektrum zabiegów, które kosmetolog wykonuje w gabinecie jest bardzo szerokie i cały czas się powiększa. Narzędziami jego są między innymi: igły, głowice zabiegowe emitujące prądy, ultradźwięki, fale radiowe, lasery i wiele innych. Dużo dzieje się również na rynku kosmetyków profesjonalnych. Pozostanie na czasie z wszystkimi nowinkami w branży wymaga ciągłego dokształcania, udziału w szkoleniach oraz udziału w targach branżowych.

Jakie zabiegi MOŻE WYKONYWAĆ kosmetolog?

Najczęstsze oraz podstawowe zabiegi, jakie wykonuje kosmetolog to oczyszczanie manualne, peeling chemiczny, peeling kawitacyjny, mikrodermabrazja, wprowadzanie substancji aktywnych za pomocą sonoforezy, mezoterapii bezigłowej. Często można się spotkać z masażami, makijażami, stylizacją brwi i rzęs. Jakie jeszcze zabiegi wykonuje kosmetolog? Coraz większą popularnością cieszą się procedury inwazyjne:

Na szkoleniach lub studiach podyplomowych można poszerzać wiedzę i umiejętności, aby uzyskać dodatkowe kwalifikacje. Są to:

  • podologia (terapie problemów w obrębie stóp i paznokci)
  • trychologia (terapie włosów i skóry głowy)
  • lingerystyka (makijaż permanentny)

Wiedza i doświadczenie są w tym zawodzie bezcenne. Dzięki nim ogranicza się możliwość wystąpienia powikłań do minimum. Są też konieczne, aby efekty kuracji były zadowalające.

Odpowiedź na pytanie, czym zajmuje się kosmetolog, jest prosta – dba o Twój świetny wygląd i dobre samopoczucie. Jeżeli trapi Cię wygląd Twojej skóry, jest ona problematyczna, przeszkadzają Ci jej defekty lub chcesz się po prostu odprężyć i zrobić coś dla siebie – zapraszamy do naszego gabinetu kosmetologii w Sanoku.